JCMF Logo
Seminář 2013
Seminář 2013
Plzeň, Hotel Hazuka, 4.-5. dubna 2013
Hotel Hazuka
Úvod
Výbory
Program
Registrace
Seznam účastníků
Ubytování
Doprava

Program

Přednášky na semináři

  • doc. Ing. Bohumír Bastl, Ph.D.: Matematika v navrhování vodních turbín

    Navrhování a optimalizace vodních turbín je i v současné době komplexní a ne zcela vyřešený problém. V přednášce se podíváme na využití moderních matematických metod při řešení tohoto problému. Stručně popíšeme jednotlivé kroky celého procesu (tvorba geometrických plošných a objemových modelů, simulace proudění, automatická optimalizace) a zaměříme se na první z těchto kroků - B-spline a NURBS objekty a jejich využití při tvorbě geometrického modelu vodní turbíny.

  • RNDr. Šárka Gergelitsová, Ph.D.: Různé typy prostorových úloh řešených v prostředí programu GeoGebra

    Ve workshopu se zaměříme na tvorbu appletů pro výuku stereometrie, které pomáhají při zkoumání a objevování prostorových vztahů. Prozkoumáme prostředí a nástroje, funkce a příkazy programu GeoGebra, které k tomu potřebujeme. Na konkrétních příkladech ukážeme možnosti ilustrace „klasických“ úloh a řešení konstrukčních úloh ve 3D prostředí, které zdůrazní myšlenku a algoritmus řešení daného problému. Zmíníme se také o podpoře analytické geometrie v prostoru.

  • doc. RNDr. Jaroslav Hora, CSc.: E. Lasker – vynikající šachista a matematik

    Je pozoruhodné, že mnozí středoškolští studenti, kteří mají hlubší zájem o matematiku, se také zajímají o šachy. Tito studenti budou znát jméno nejdéle kralujícího (27 let) mistra světa v šachu Emanuela Laskera. Byl to neobyčejně talentovaný myslitel, který po celý život aktivně pracoval v matematice, k níž se opakovaně vracel v přestávkách mezi turnaji, hluboce se však zajímal i o filosofii, divadlo, byl přítelem A. Einsteina. Již Laskerova písemná maturitní práce z matematiky z r. 1888 poskytuje mnoho námětů i pro dnešní studenty. Laskerovy životní osudy jsou zrcadlem doby, v níž žil a jsou zajímavé i z pohledu historie vědy a speciálně matematiky.

  • doc. RNDr. Petr Stehlík, Ph.D.: Teorie her - matematika, která do českých škol ještě nepronikla

    Seznámíme se s hlavními principy relativně mladé matematické teorie. Ukážeme si jednoduché příklady, které budou směřovat i k možnostem použití např. ke zpestření výuky. Kromě matematických struktur a principů zmíníme i historické souvisosti a aplikace této teorie - hlavně v ekonomických a biologických vědách.

  • RNDr. Petr Tomiczek, CSc.: Imaginární svět

    Historie vzniku a zavedení imaginárních čísel. Aplikace komplexních čísel. Nejkrásnější rovnost.

Diskuze

  • doc. RNDr. František Ježek, CSc.: Diskuse o uplatnění projektů a odborných prací ve středoškolské praxi

    Význam, přínosy a rizika prací SOČ, ročníkových a maturitních prací z hlediska žáka, učitele, školy, praxe a vsokých škol. Představeny budou i jednoduché "manuály" pro zadávání prácí, pro jejich zpracování, obhajobu a hodnocení. Zhodnoceny budou i zkušenosti, které jsme získali v rámci projektu SCICOM (Science Communication). Mohlo by dojít i na otázky: není to drahé, resp. obecně nákladné? je to jen pro nadané žáky? nepěstujeme příliš velké sebevědomí (a povrchnost) u žáků? nebude vedení školy očekávat jen úspěchy a ceny?

Předběžný časový harmonogram

9:00 10:00 11:00 12:00 13:00 15:00 18:00 19:00
7.4. Přednášky Oběd Exkurze na FAV Večeře Diskuze
8.4. Přednášky Oběd

Podrobný program semináře najdete zde.

Important dates

Závazná registrace

do 21. března 2016

Zahájení semináře
7. dubna 2016, 10:00



Contact

svetlana(at)kma.zcu.cz

Světlana Tomiczková
KMA FAV ZČU
Univerzitní 22
301 00 Plzeň
Tel: 377 632 638
Fax: 377 632 602




Bas se vedou