JCMF Logo
Seminář 2013
Seminář 2013
Plzeň, Hotel Hazuka, 4.-5. dubna 2013
Hotel Hazuka
Úvod
Výbory
Program
Registrace
Seznam účastníků
Ubytování
Doprava

Program

Přednášky a workshopy na semináři

  • doc. RNDr. Jindřich Bečvář, CSc.: Archimédes a číslo π

    Archimédés ukázal ve třetím století př. Kr. důležitý vztah mezi obvodem a obsahem kruhu a vymezil konstantu π s přesností na dvě desetinná místa. Jeho úvahy i výpočty jsou velmi inspirativní i pro výuku na základní a střední škole, hlouběji mohou být využity v nejrůznějších matematických seminářích či projektech. V přednášce budou probrána tato témata:

    • Archimédův život.
    • Archimédovo dílo.
    • Archimédův spis Měření kruhu a jeho český překlad.
    • Co je π?
    • Proč je ve vzorcích pro obvod a obsah kruhu stejná konstanta π?
    • Archimédův výpočet čísla π.
    • Inspirace Archimédem.
    Při dostatku času se přednášející – pokud ovšem neumdlí – pokusí jít ve stopách Archimédových a elementárním způsobem odvodit vzorce pro objem a povrch koule.

  • prof. RNDr. Pavel Drábek, DrSc.: Jednoduché ekonomické a biologické modely v řeči diferenčních rovnic

    Na jednoduchých ekonomických a populačních modelech ilustrujeme základní typy diferenčních rovnic a prezentujeme základní metody jejich řešení.

  • RNDr. Blanka Šedivá, Ph.D.: Grafické hrátky s komplexními čísly

    Nejprve se soustředíme na to, jak lze graficky v Gaussově rovině interpretovat komplexní čísla, která jsou kořeny kvadratické rovnice. Předvedeme si, jak dokážeme z grafu paraboly příslušející ke kvadratické funkci graficky odvodit její komplexní kořeny. Dále se zaměříme na vizualizaci komplexních posloupností a funkcí a na konkrétních příkladech ukážeme možnosti grafických representací některých posloupností a funkcí komplexní proměnné.

  • RNDr. Světlana Tomiczková, Ph.D.: Mýdlové bubliny a minimální plochy

    V přednášce budou připomenuty fyzikální vlastnosti mýdlového filmu. Budou uvedeny vlastnosti minimálních ploch a byly uvedeny historické souvislosti. Druhá část bude věnována experimentům s mýdlovým filmem.

  • Ing. Pavel Mautner, Ph.D.: Aktivní mozek

    Uvidíte, jak je možné měřit mozkovou aktivitu a jak je možné naměřené hodnoty využít k ovládání různých počítačových her, popř. dalších zařízení (hra mindflex, mindflex duel). Můžete se zúčastnit experimentů, ve kterém se pokusíme uhodnout z mozkových vln číslo, které si myslíte, vyzkoušet některé hry na trénink mozku (3D bludiště, speciální kostka) nebo ovládání robotické koule Shero2 mobilním zařízením (tablet, mobilní telefon) a dozvíte se na jakém matematickém základě tyto experimenty a měření fungují.

  • Ing. Aleš Matas, Ph.D.: Deskové hry a logické myšlení

    Část přednášky bude věnována mapové hře Tierra Demonical a jejímu vzniku. Současně poukážeme na specifické aspekty návrhu a tvorby vzdělávacích deskových her. V druhé části příspěvku se budeme věnovat přehledu různých kategorií her, které je možné použít při výuce matematiky či rozvoji logického myšlení. Po přednášce bude možné si hry prohlédnout, ale i vyzkoušet a zahrát.

Předběžný časový harmonogram

9:00 10:00 11:00 12:00 13:00 15:00 16:00 18:00 19:00
9.4. Přednášky Přednášky Oběd Přednášky Přednášky Večeře Diskuze
10.4. Přednášky Přednášky Oběd

Podrobný program semináře najdete zde.

Important dates

Závazná registrace

do 24. března 2015

Zahájení semináře
9. dubna 2015, 10:00



Contact

svetlana(at)kma.zcu.cz

Světlana Tomiczková
KMA FAV ZČU
Univerzitní 22
301 00 Plzeň
Tel: 377 632 638
Fax: 377 632 602




Bas se vedou

Logo